İnşaat Güvenlik Filesi Hizmeti Burada

İşçilerin daha iyi şartlarda çalışması ve güvenliklerinin sağlanması için çeşitli yasal düzenlemeler yapılıyor ve tavsiyelerde bulunuluyor. En acı ölümlerin gerçekleştiği inşaatlar bu anlamda özel bir yer kaplıyor. İnşaat güvenlik filesi, şantiyelerde çalışan personelin sağlığını koruyan en pratik koruma tedbiri olarak göze çarpıyor. Çünkü bu ağlar nispeten uygun olmasının yanında hem işçinin yüksekten düşmesini hem de aşağıda bulunan işçilerin üzerine madde düşmesini engelliyor.

İnşaat güvenlik filesi, ülkemiz için oldukça önem taşıyor. Yapılan araştırmalar ülkemizde 2 milyona yakın kişinin inşaatlarda çalıştığını gösteriyor. Ülkemizde meydana gelen iş kazalarının %15’lik kısmı inşaatlarda gerçekleşiyor. 2000’li yılların başında itibaren bu oran artarak devam ediyor ve ortalama 40 bin inşaat işçisi kazayla yüzleşiyor.

İnşaat güvenlik filesi olmayan şantiyelerde ölüm oranının yüksekliği göze çarpıyor. Ölüm iş kazalarının üçte birlik kısmı inşaatlarda oluyor. Genellikle telafisi imkânsız zararlar doğuran inşaat kazalarını düşünen işyeri sahipleri, inşaat güvenlik filesi kurulumu yaparak işçilerinin sağlıklarını garanti altına alıyor.

İnşaat Güvenlik Filesi Kullanmak Zorunlu Mu?

Ülkemizde işçi güvenliğine yönelik önlemler arttırılıyor ve denetimler yapılıyor. Bu kapsamda inşaatlar için inşaat güvenlik filesi kullanmak yasal bir zorunluluk içeriyor. Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, güvenlik ağlarının kullanımına yönelik önemli detaylar içeriyor.

Güvenlik ağının bulunması ve bazı kriterleri sağlaması gerekiyor. Öncelikle inşaatlara monte edilecek güvenlik filesi TS EN 1263/1-2 standartlarında olmalıdır. Ayrıca inşaat güvenlik filesi, yapının özelliklerine göre yeterli malzeme kalitesini ve bağlantı noktalarını içermelidir. İşçilerin ve denetimcilerin görebileceği şekilde, güvenlik filesine ilişkin bir kılavuz şantiyede bulundurulmalıdır. İnşaat güvenlik filesi, olmayan inşaatlar hem ağır idari cezalarla karşılaşıyor hem de inşaatın mühürlenmesi söz konusu olabiliyor.

İnşaat Güvenlik Filesi Nerede Kullanılır?

Güvenlik filesi, düşme olaylarını durduran pasif bir koruma yöntemi olup birçok uzmana göre en etkili olanıdır. Bu nedenle inşaatlarda yüksekten düşmenin söz konusu olabileceği her bir alanda kullanılabilir. Öncelikle inşaat güvenlik filesi, kaba inşaatın duvar örülen katlarında, binayı saracak şekilde kullanılır. Alt kat ile mevcut katın birleştiği noktaya yerleştirilir ve çalışan işçinin güvenliği sağlanır.

Şantiye sorumlusunun isteği üzerine inşaat güvenlik filesi, belirli aralıklarla birkaç kata birden kurulabilir. Binanın asansörü kurulmamışsa asansör boşluğuna güvenlik filesi monte edilir. Yüksek katlı binalarda bunun birkaç kat ara ile tekrarlanması ya da her kata kurulması gerekir. İnşaat güvenlik filesi ayrıca galeri boşluklarına, merdiven boşluklarına ve havalandırma boşluğuna da kurulur.

İnşaat Güvenlik Filesi Nasıl Kullanılır?

Güvenlik filesinden fayda sağlamak için inşaat güvenlik filesi kurulumu doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kullanım amacına göre güvenlik fileleri, iki şekilde monte edilir. Örneğin asansör boşluğu için düşünürsek kişilerin boşluğa yaklaşmaması ve hiç düşmemesi için dikey montaj yapılır ve kişinin boşluğa girmesi önlenir. İnşaat güvenlik filesi, asansör boşluğuna yatay şekilde monte edilmiş ise bir şekilde düşen kişiyi en yakın mesafe tutmayı amaçlar. En iyi güvenlik, çift montaj yapılarak ikili güvenlik sağlanması ile olur.

Yüksek katlarda montaj yapabilmek için kaset sistem ya da konvansiyonel sistem gibi birçok farklı teknik kullanılır. Güvenliğin sağlanacağı binanın mimarisine ve çevresine göre en bir teknik seçilir. Montaj için iskele ayakları kullanılabileceği gibi inşaat güvenlik filesi montajı için kule vinçlerinden de yararlanılabilir.

İnşaat Güvenlik Filesi, Yeniden Kullanılabilir Mi?

İnşaat güvenlik filesi fiyatları diğer güvenlik önlemlerine göre işverenleri üzmez ve maliyetleri beklenmedik oranda arttırmaz. Ancak yine de inşaat sahipleri bunların yeniden kullanılıp kullanılmayacağını merak ediyor. İnşaat güvenlik filesi, niteliği gereği bozulmuyor ve eskimiyor. Üzerine ağlara zarar verecek şekilde bir yük düşmemiş ya da farklı şekilde yıpratılmamış olan fileler, düzenli şekilde sökülüp başka şantiyelere taşınabiliyor.

Kolayca.com üzerinden güvenlik filesi satışı gerçekleştiren veya bu hizmeti sağlayan firmalara kolayca ulaşabilirsiniz. Burada inşaat güvenlik filesi firmaları ile iletişime doğrudan geçebilir veya fiyat teklifi almak için yeni bir ilan oluşturabilirsiniz.

İl Seç

İlçe Seç