Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kurumsal kimlik tasarımı, bir firmanın ya da markanın geleceğini doğrudan etkileyen bir çalışmadır. Reklam, pazarlama ya da araştırma geliştirme çalışmaları ile kendisini geliştiren firmalar, bütçelerinden önemli bir payı kurumsal kimlik tasarımına ayırmalıdır. Çünkü kurumsal kimlik tasarımı, markaları birbirinden ayırır. Kulüpler için forma, ülkeler için bayrak, arabalar için plaka ne ise firmalar için kurumsal kimlik odur.

Kurumsal kimliğini oluşturmuş firmalar, müşterilerinde güven doğurmak için ekstra çaba sarf etmezler. Çünkü tüketiciler, firmanın nasıl algılandığına bakarlar. İlk defa internetten alışveriş yapacak olan kişi ismini duymadığı bir yerden ucuza almaktansa, herkesin bildiği bir internet sitesinden pahalıya almayı tercih eder. Tüketiciyi buna iten şey, kurumsal kimlik tasarımı olarak nitelendirilir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neleri Kapsar?

Ürün ya da hizmetlerin sunulması esnasında kullanılan tüm materyaller kurumsal kimliğin bir parçasıdır. Hiçbir ayrıntı göz ardı edilemez. Örneğin bir gıda firması için lezzet, logo, marka, renkler ve mekân tasarımı kadar masaların, çatalların ve ıslak mendillerin de kurumsal kimlik tasarımı kapsamında olması gerekir.

Kurumsal kimlik bir markanın kuruluşundan gelecekteki hedeflerine kadar birçok şeyi yansıtır. Markanın misyonu da vizyonu da kimlik tasarımından anlaşılmalıdır. Markanın başarılı olması için yapılacak en kilit çalışmadır. Bu bakımdan kurumsal kimlik tasarımı aşağıdaki hizmetleri kapsar:

  • Logonun Hazırlanması: Markaların imajındaki en özel ayrıntılardan birisi logodur. Logo, özgün ve sade olmalıdır. Isırılmış elmayı gören bir tüketici Apple olduğunu nasıl biliyorsa, sizin logonuzu gördüğünde de markanızı hemen söyleyebilmelidir.
  • Sloganın Belirlenmesi: Kurumsal kimlik tasarımı kapsamında en zor hususlardan birisidir. Ancak başarılı bir şekilde sonuçlandığında asırlarca sürecek bir etki yaratılabilir. "Connecting People" sloganı Nokia ile özdeşleşmiş ve tüm dünyada tüketicilerin diline dolanmıştır.
  • Yazı Stilinin Oluşturulması: Ülkemizde çoğunlukla göz ardı edilen bir durumdur. Ama özellikle ulusal pazardan sıyrılıp global pazara girmeyi hedefleyen firmalar buraya dikkat etmelidir. Unutulmamalıdır ki Coca Cola, el yazısı şeklindeki yazı stili ile başarı yakalamıştır. Kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarında bu tarz ayrıntılar fark yaratmaktadır.
  • Dergi ve Kitapçıkların Basımı: Firmalar yaptıkları çalışmalar, ürünler, hizmetler ya da yenilikleri hakkında dergi ya da kitapçık basabilirler. Bunlar müşterilere dağıtılarak tanıtım yapılır. Bunların kapaklarından iç sayfalarına kadar kurumsal kimliği yansıtması gerekir. Müşterilerin merakına sebep olan yaratıcı sayfa düzenleri oluşturulmalıdır.
  • Kartvizitlerin Tasarlanması: Kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarının belki de en eski olanı kartvizit yaptırılmasıdır. Halen ülkemizde en yaygın reklam ve tanıtım etkinliklerinden de birisidir. Bu nedenle kartvizitte hangi bilgilerin yer alacağı ve logo yerleşiminin nasıl yapılacağı üzerinde durulmalıdır.
  • Diğer Materyallerin Hazırlanması: Kurumsal kimlik tasarımı, markaya ait her bir materyalde olmalı demiştik. Bu bakımdan internet siteleri, sipariş defterleri, faturaları, zarflar, bloknotlar, kalemler, takvimler, saatler, personel kıyafetleri, kapaklı dosyalar, irsaliyeler, makbuzlar, teslim formları, fişler ve mail yazışmaları da firmanın kurumsal kimlik tasarımı ile donatılmalıdır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sektörün önemli firmalarından biri olmak ve güçlü bir konuma ulaşmak istiyorsanız kurumsal kimlik faaliyetlerine ağırlık vermelisiniz. Ancak bu çalışmalar uzmanlık gerektirir. Firmaların kendi personelleri ile bunu yönetmesi neredeyse imkansızdır. Firmalar buna zaman ayırmamalı ve işi uzmanına bırakmalıdır.

Kurumsal kimlik tasarımı şansa bırakılacak ya da geciktirilecek bir husus değildir. Bu süreçte yaşana aksaklıklar firmanın telafi edemeyeceği zararlar doğurabilmektedir. Bu nedenle alanında deneyimli ve başarısını ispat etmiş ajanslarla ya da kişilerle çalışılması gerekmektedir. Kurumsal kimlik çalışmaları ile adını duyurmuş onlarca kişi ya da kurumu sayfamızdan kolaylıkla listeleyebilirsiniz. Kurumsal kimlik tasarımı deneyimlerini inceleyebilir ve teklif sunabilirsiniz.

İl Seç

İlçe Seç