Taşınırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşınırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni bir eve taşınmak hayatınızda yeni başlangıçlar yapmak, yeni sayfalar açmak için güzel fakat yorucu bir süreçtir. Her ne kadar yeni bir eve taşınmak heyecan verici olsa da bir süre sonra heyecandan çok taşınma telaşı içerisine girersiniz. Taşınma sürecinde bazen tam olarak nereden başlanılacağına karar verilemez. Taşınma öncesinde bu gibi sıkıntılar yaşamamak için daha sistematik bir şekilde ilerleyerek taşınma sürecinizin kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Taşınırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda bilgi sahibi olmak ve taşınma sürecinizi daha kısa sürede tamamlamak istiyorsanız yazımızın tamamını okumanız size yardımcı olacaktır.

1- Yeni taşınacağınız evin tadilatlarını tamamlayın

Ev taşıtmadan önce tadilat yapın

Yeni taşınacağınız evde herşeyin sizi hazır olarak beklemesini istiyor ve hayalinizde ki gibi bir ev olmasını istiyorsanız öncelikle yeni ev için gerekli bütün tadilatların taşınma sürecinden önce tamamının ya da büyük bir kısmının bitmesini sağlayınız. Henüz yeni taşınacağınız ev bir yaşam alanına dönüşmediği ve evde hiçbir eşya bulunmadığı için bütün tadilatlar daha kolay yapılabileceği gibi ustaların eve giriş çıkışı da sorun olmayacaktır. Bunun yanı sıra tadilat sonrası yapılacak temizlik daha kolay olacaktır. Yeni eviniz için tadilat çalışmaları tamamlandıktan sonra bütün evin temizliğini tamamen bitirmiş olmalısınız. Taşınma sürecine başlamadan önce temizlik detayını atlamamanız sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır. Çünkü eşyalarınız yeni eve getirildikten sonra temizlik daha zor bir hal alır.

2- Liste yapın

Ev taşıtmadan önce liste yapın

Ev taşıma sürecinde liste yapmanız taşınma sürecinizin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Listeye başlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey eski eviniz ile yeni eviniz boyutları olacaktır. Bu sayede evde ki hangi eşyalarınızı yeni eve götüreceğinize, hangi eşyaların modifiye edilmesi gerektiğini ve yeni eviniz için yeni alınacak eşyaları belirlemiş olursunuz. Bunların yanı sıra yeni evinize götürmeyeceğiniz eşyaları satabilir, ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir ya da kullanılmayacak durumda olanları atabilirsiniz. Bunları kategori haline getirmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Listeleme sırasında ana eşyaların ayrımını tamamladıktan sonra ister taşınmadan önce ister paketleme sırasında oda oda gezerek fazlalık olan, kullanmadığınız eşyalar ile ilgili de ne yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu gibi eşyalardan taşınmadan önce kurtulursanız taşınma süreciniz daha da kolaylaşacak ve hafifleyecektir.

3- Nakliyat firmalarını araştırın

Evden eve nakliyat firması arayın

Taşınma sürecinde en önemli detaylardan biri nakliyat firmalarıdır. Evinizin taşınacağı gün bir sürpriz ile karşılaşmamak, bir aksilik yaşamamak için detaylı bir şekilde nakliyat firmalarının araştırmasını yapabilirsiniz. Evinizin taşınması için güvenilir ve işini başarıyla yapan bir nakliyat firması bulduktan sonra eşya listenizi de tamamladıysanız hemen taşınma gününüzü belirlemelisiniz. Nakliyat firmasını belirlerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara değinmek gerekirse;

Taşınma sırasında eşyalarınızın hasar görmemesi: Yeni evinize taşınırken götürmeyi planladığınız eşyalarınızın güvenilir ve hasarsız bir şekilde taşınması çok önemlidir. Taşınma esnasında herhangi bir eşyanızın kaybolmaması ve hasar görmemesi nakliyat firmasının tercih edilmesinde önemli bir husustur. Bu sayede tercih edeceğiniz nakliyat firmasının işlerini ne kadar başarılı yapabildiğini görebilirsiniz.

Nakliyat firmasının belirlenmesinde ki önemli konulardan biri de nakliyat firması ile anlaştığınız saatte eşyalarınızın teslim edilmesidir. Belirlenen taşınma günü içerisinde bazı aksilikler meydana gelebilir. Fakat bundan ziyade nakliyat firmasının ortaya çıkan bu problemlere nasıl çözüm bulduğudur. Alanında uzman ve tecrübeli bir nakliye firmasını tercih ettiğinizde karşılaşacağınız tüm sorunları kolay bir şekilde çözümleyebilirsiniz.

Taşınma sürecinin sonunda karşılaşılan en büyük sorunlardan biri nakliye firmasının önceden anlaşmış olduğunuz fiyatın üstünde bir fiyat söylemesidir. Bu gibi bir sorun ile karşılaşmamak için anlaşmış olduğunuz nakliye firması ile işin başında kesin bir fiyat anlaşması yapmanız sizin açınızdan çok önemlidir.

Nakliye firması arayışına girdiğinizde size sorun çıkarmayacak ve çalışılabilmesi mümkün olan firmalar ile ilgili bir liste yapmanız ve bu listede ki firmaların vermiş oldukları hizmetler ve hizmet ücretlerini belirleyiniz. Bunların yanı sıra güvenilir bir nakliye firması ile çalışmak için belirlemiş olduğunuz nakliye firmaları ile ilgili internet üzerinde yazılan yorumları okumanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

4- Eşyaların kolilenmesi ve paketlenmesi

Evden Eve Nakliyat Eşya Kolileme

Taşınma sürecinde ki en yorucu ve zahmetli süreç eşyaların kolilenmesi ve paketlenmesidir. Eşyalarınızın kolilenme işlemlerini belli bir sistematikte ilerletirseniz işiniz oldukça hafifler. İhtiyaç sahiplerine vereceğiniz ve atacağınız eşyalardan sonra kolileme işlemlerine başlayabilirsiniz. Her ne kadar nakliye firmaları paketleme işlemi yapsalar da ek masraftan kaçınma noktasında bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz. Paketleme ve kolileme işlemlerine başlanıldığında her odayı ayrı ayrı kolileyip üstlerine etiket koymanız yeni eve taşındığınızda paketlerin açılıp yerleştirilmesinde size çok yardımcı olacaktır.

5- Abonelikleri iptal ederek yeni evinizin aboneliklerini açtırın

Abonelikleri iptal ederek yeni evinizin aboneliklerini açtırın

Yeni eve taşınma gününüzü belirledikten sonra eski evinizin aboneliklerini iptal edip yeni evinizin aboneliklerini başlatmanız gerekmektedir. Böylelikle taşınma sürecinde karşınıza çıkabilecek ek masraflar ve faturalarla uğraşmak zorunda kalmazsanız. İptal işlemlerini tamamladıktan sonra bu belgeleri saklayarak ileri ki süreçte abonelik iptali ile ilgili bir sorun ile karşılaşmanız halinde kullanabilirsiniz.

6- Temel kullanılacak eşyalar ayrılmalı

Temel kullanılacak eşyalar ayrılmalı

Taşınmadan bir gün öncesi için kullanacağınız aynı zamanda taşındığınız gün ve bundan sonra ki bir iki günlük yerleşme sürecinde kullanacağınız eşyaları ayırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yeni evinize taşındığınız gün yorgunluk sebebiyle hemen kolileri boşaltma imkanınız olmayabilir. Bundan dolayı yemek vb. durumlar için kullanacak olduğunuz temel eşyaları, kıyafetlerinizi ayrı bir şekilde kolilemeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede yerleşeceğiniz süre içerisinde bir kaos yaşamak durumunda kalmazsınız.

7- Taşınma günü yapılacaklar

Taşınma günü yapılacaklar

Taşınacağınız gün mümkün olabildiğince erken kalkmanız gereklidir. Bu sayede taşınma ile ilgili herhangi bir problem yaşamama konusunda her şeyi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Taşınacağınız gün uzun ve yorucu olacağından kahvaltınızı düzgün bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Gün içinde taşınma ile ilgili bir problem yaşanması durumunda mümkün olabildiğince sakin kalmaya çalışılmalıdır. Aynı zamanda nakliye şirketinize de bu konuda güveniniz sonsuz olmalıdır. Yeni evinize kolileri taşıdıktan sonra kolileri açarken de paketleme sırasında ki sisteme uygun olarak yaparsanız yerleştirme işleminiz daha kısa sürecektir.

Taşınma süreci oldukça yorucu ve zordur. Fakat taşınırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili vermiş olduğumuz hususlara dikkat edilirse taşınma sürecini daha kolay bir şekilde atlatmanız mümkün olacaktır. Taşınma döneminde plansız iş yapmak, yeni evde temizlik yapmadan eşya taşımak yerleşme sürecinizin daha da uzayıp zor bir hal almasına neden olacaktır. Yeni ev, yeni sayfalar açma konusunda noktasında çok iyi bir başlangıçtır. Yeni evinize taşındıktan sonra yeni komşularınız olacak, yeni bir ortama girmiş olacaksınız. Yeni evinize yerleştikten sonra oturduğunuz apartmanda ya da mahallenizde ki yeni komşularınız ile tanışmaya başlamanız yeni dostluklar edinmeniz noktasında bir başlangıç olacaktır. Çevrenizde yeni ve tanıdık yüzler olması, yeni evinize daha kısa sürede alışmanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir ev aldığınızda ya da kiracıysanız farklı bir eve taşınmanız gerekiyorsa taşınma sürecini aceleye getirmemelisiniz. Aksi takdirde daha çok stres yaparsınız ve plan yapmanız daha zor bir hal olur. Bu durumda taşınma sürecinde birçok problem ile karşılaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Bilgi! Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz giriş için tıklayın.