Web Siteleriniz Sizi Nasıl Anlatmalı?

Web Siteleriniz Sizi Nasıl Anlatmalı?

Günümüzde neredeyse bütün firmaların ve kuruluşların hizmet ve ürünleri tanıtması noktasında bir web sitesi bulunmaktadır. Web sitesi, kurumsal firmaların ya da kuruluşların kurumsal kimliğinin oluşmasında önemli bir adımdır. Sanal dünya üzerinde markaların aynası olan web siteleri, profesyonel bir şekilde yaptırıldığında kısa sürede başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bunun için alanında uzman, oldukça başarılı bir ajans ile çalışmak gereklidir. Yaptığınız araştırma sonucu çalışacağınız ajansı belirledikten sonra dikkat edilmesi gerekenler bazı hususlar vardır. Bunları genel olarak açıklamak gerekirse:

 • Firmanızın ismine uygun olacak bir domain tercih edilmelidir.
 • Hızlı ve kaliteli bir hosting almanız gerekir.
 • Web siteniz için çalışmalar sürerken devamlı iletişim halinde olabileceğiniz tasarımcılar ile çalışmalısınız.
 • Tercih etmiş olduğunuz ajanstan her zaman daha profesyonel bir hizmet almayı beklemelisiniz.
 • Web siteniz ile ilgili minimal bir web tasarım istemelisiniz.
 • Web sitenizin tasarımı ve yapım aşamalarını sürekli takip etmelisiniz.
 • Firmanız ile ilgili kurumsal ve etkileyici bir kimlik oluşturulmasına dikkat edilmelidir.
 • Siteniz için kullanacağınız içerikleri imkân varsa kendiniz hazırlayınız. Fakat çalışmış olduğunuz ajans size özgün içerik konusunda da garanti verebilir. Buna bağlı olarak farklı sitelerde kullanılmış olan içeriklerin sizin sitenizde kullanılmayacağına emin olduktan sonra içeriklerinizi ajansa hazırlatabilirsiniz.
 • Web siteniz kodlamalara ve yazılımlara uygun olmalıdır.
 • Web siteniz düzenli bir şekilde güncellenebilecek bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Panel ve eklenti yüklemeye uygun olmalıdır.
 • Web siteniz bütün internet tarayıcılarına uyumlu olmalıdır.
 • Web sitenizin güvenlik duvarları sağlam olmalıdır.
 • Sitenizin admin panel kontrolü kolay kontrol edilebilir olmalıdır.
 • Web siteniz reklam yerleştirmelerine uygunluk göstermelidir.
 • Web siteniz tarayıcılarda hızlı yüklenilebilir özellikte olmalıdır.
 • Seo yapılmış olması gereklidir.
 • Sitenizin içeriğinde ziyaretçilerinizin aramış oldukları her şeyi bulacakları bir yapıya sahip olmaları gerekir.
 • Android, İpad, İphone uyumlu olmaları gerekir.
 • Siteniz sosyal medya ile desteklenmelidir.
 • Ziyaretçilerin gözünü yormayacak şekilde yazı karakterlerine sahip olan bir web sitesi tasarlanmalıdır.
 • Son teknolojinin kullanıldığı ürün olmalıdır.

Yukarıda sıralamış olduğumuz kriterler doğrultusunda hazırlanmış olan bir web sitesi kısa sürede firmanıza yönelik başarılı işler yapmanızı sağlayacaktır. Profesyonel bir web sitesi kurulumundan sonra sitenizde yapacağınız Seo çalışmaları ile arama motorlarında ilk sayfalarda yer alarak tıklanma rekorları kırabilirsiniz. Piyasada ki rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmak istiyorsanız web sitelerinizin profesyonel ve başarılı bir şekilde tasarlanmasına dikkat edin ve özen gösterin.

Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarım nasıl olmalı

Web sitenizin kurulumu tamamlandıktan sonra web sitenizin daha başarılı ve iyi olmasının en önemli yollarından biri iyi bir tasarıma sahip olmasıdır. Web sitenize yönelik en uygun tasarımın yapılması halinde siteniz daha ilgi çekici bir hal alır. Web sitesi tasarım aşamasında sitenin tasarımı geliştirilmeye uygun olması gereklidir. Çünkü tasarımı geliştirilemeyen, sabit olan web site tasarımları teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilerleyen dönemlerde daha basit ve sıradan bir hal alacaktır. Web sitesine eklemek istenilen yeni özellikler için sitenin baştan yapılması gerekecektir. Bu konuda da yazılım noktasında uzun ve uğraştırıcı bir zaman harcanacaktır.

Genel olarak ziyaretçilerin büyük bir kısmı bir şekilde sitenize giriş yaptıktan sonra ilk 8 saniye içerisinde sitenizde kalma konusunda ki kararını verirler. Bu karar ya sitenizde kalma ya da sitenizden çıkış yaparak farklı sitelere yönelme ile alakalıdır. Tamda bu noktada ziyaretçilerinizin sitede kalmasını sağlamak ve sitenizde mümkün olabildiğince zaman geçirmelerini sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar; web sitenizde kullanılacak renkler, sitenizde kullanmış olduğunuz yazı fontları, içerikler ile slider yerleşimi, sitenizde kullandığınız görsellerin kalitesi şeklindedir. Bunlar web sitenizin sayfa düzenini net bir şekilde yansıtan unsurlar olduğu için dikkat çekici ve önemlidir. Web site tasarımı sadece ziyaretçilere yönelik değil aynı zamanda sitenizin bütün tarayıcılar ile uyumlu olması konusunda da çok önemlidir.

Web site tasarımınızın iyi olması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kısaca bunlara değinmek gerekirse;

 • Taslak oluşturma: Web site tasarımına başlamadan önce konu ile alakalı bir taslak hazırlamak sonraki aşamalarda kolaylık sağlayacaktır. Web sitenizde neyi nereye yerleştireceğinizi kabataslak belirleyin. Çalışmanızda içinize sinmeyin yerleri değiştirin. Taslak sayesinde bir ön çalışma yapacağınız için tasarım aşamasında vakit kaybınız olmaz.
 • Renk karmaşası içine girmeyin: Web site tasarımında renkler çok önemlidir. Bundan dolayı çok fazla renk kullanmayın. Site içerisinde birbirine uyumlu olacak, olabildiğince az renk kullanmaya dikkat edin. Diğer türlü sitede bir renk karmaşası oluşur. Bundan dolayı site ziyaretçileri bu durumdan rahatsız olarak hemen siteden ayrılma eğilimine girerler.
 • Fontların okunabilir olmasına dikkat edin: Web sitelerin temel amacı site ziyaretçilerine bilgi vermektir. Bu noktada site içerisinde yer alan bütün içeriklerin sade ve okunabilir yazı fontlarında olmasına dikkat edin.
 • Sitede ki görsellerin uzantılarına ve kalitelerine dikkat edin: Web sitenizde kullanacak olduğunuz görsel ve videoların ilgili sayfalarda da olmasına dikkat edin. Sitenizde kullanacağınız görsellerin kalitesi çok önemli olduğu için bu konuda kesinlikle taviz vermeden her zaman en iyisini seçin. Kendi bilgisayarınızda kaliteli olarak görünen görsel farklı bilgisayarda kalitesi bozuk olarak çıkabileceği için her zaman görsel uzantılarının bütün bilgisayarlarda açılabilecek özellikte olmasına dikkat edin.
 • İconlara yer verin: Web sitelerinde önemli bir yere sahip olan iconlar, sitede yer alan başlık ve açıklamaların yanında kullanılarak anlatım konusunda yardımcı ögelerdir. Konuyla alakası olan, sade ikonlar tercih ederek sitenizin daha ilgi çekici ve hareketli olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Site içi yönlendirmelere dikkat edilmeli: Sitenize giriş yapan ziyaretçiler, içinde bulundukları sayfadan başka sayfalara en kısa yolu kullanarak geçmek isterler. Bundan dolayı sitenizde ki bütün sayfalarda ana sayfa ve diğer sayfalar için bağlantılar kullanmak yararlı olacaktır. Bu sayede ziyaretçiler sayfalar arasında kısa süreli ziyaretler yapabilir.

Profesyonel ve başarılı bir web sitesi için daima özgün ve sade çalışmalar yaparak ilerleyin. Vermiş olduğunuz hizmet ve ürün ile ilgili tasarlayacağınız web sitesine yönelik farklı, etkileyici ve çekici tasarımlar hazırlamaya özen gösterin. Daima kalıpların dışında hareket edin. Web sitesi için kullanacağınız görselleri, renkleri ve iconları konunuza yönelik tercih edin. Web siteleriniz sizi nasıl anlatmalı gibi bir soru sorulduğunda ya da böyle bir düşünce içerisine girdiğinizde açıklamaya gerek kalmadan tasarlamış olduğunuz web sitenizin sizi anlatmasını sağlayacak çalışmalar yapın. Her ne olursa olsun tamamen özgün olmaya özen gösterin. Web sitenizin tasarımını yaparken yazılım aşamasını da düşünerek çalışmalar sırasında kullanmış olduğunuz bütün materyalleri düzenli bir şekilde isimlendirerek klasör haline getirin. Web sitesi firmanızın kurumsallığı yönünden çok önemlidir. Bu durumu bir nevi internet üzerinde firmanız ile ilgili şube açıyorsunuz gibi düşünebilirsiniz. Normal bir süreçte firmanız ile ilgili farklı bir şube açarken nasıl bir titizlik ve özveri gösteriyorsanız aynı şekilde web sitesi kurulumu ve tasarım çalışmaları sırasında aynı titizliği ve özveriyi göstermeniz gerekir.

Yorumlar (0)

Yorum Yap

Bilgi! Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz giriş için tıklayın.